Märkmik

Ideid ja soovitusi

by Keit Ilau

S

ellelt lehelt leiad aastate jooksul üles kirjutatud märkmeid ja tähelepanekuid raseduse, sünnituse ja rinnaga toitmise kohta. Samuti erinevate haiguste, käitumisnähtude ja teiste pisimurede leevendamiseks/raviks, mida mina olen kasutanud või soovitanud ja saanud häid tulemusi.

Mitmel juhul võivad sümptomid/nähud olla samad, kuid põhjused erinevad või ei ole siin kajastatud. Kahtluse, küsimuse ja täpsustuste korral võib mulle julgelt kirjutada. 😉 Väga teretulnud on ka soovitused, milliste vaevuste, küsimuste kohta veel võiks kirjutada.

Alati soovitan rohkem uurida (nt. google search-iga või kõne arstile) sümptomite kohta, et olla teadlik, millal on ohutu omal käel koduselt ravida ja millal peab kindlasti arsti poole pöörduma.

NB! Minul puudub meditsiiniline haridus. Professionaalse info saamiseks saate konsulteerida arstiga!

Teemad:

Imetamine

Käitumine

Kasulikud lingid

Kui lapsel on igav – tegelust

Tervis

Rasedus (täiendamisel)

Sünnitus (täiendamisel)

 

Imetamine

Pean väga oluliseks nahalist kokkupuudet ema ja lapse vahel. Soovitan iga kord, kui selleks võimalus avaneb, imetamisel hoida last ilma särgita ja ennast ka – kehad saaksid segamatult teineteise vastas olla.

Kirjeldan oma kogemust: Olen kogenud, kuidas sellest hetkest saab täielik üksolemise kogemus. Võin kogeda, kuidas olen täiesti sama keha oma lapsega ehk nagu raseduse ajal. Selliselt olen alati jõudnud hetke, kus tajun füüsiliste piiride lahustumist* mitte ainult minu ja lapse vahel, vaid kogu universumis. Lahustatuna oleme seal teineteise jaoks esindades kõike, mis universumis eksisteerib. Jääb alles vaid üks tajutav puutepunk, mis otsekui moodustaks kogu universumi keskpunkti ja selles punktis oleme lapsega puhta andmise-saamise kunsti väljenduseks. See on minu jaoks imetamise imeliseim kogemus!

* teaduses nimetatakse seda transtsendentseks ehk transpersonaalseks kogemuseks.

Samamoodi (isegi tugevamalt) nagu laetakse veekristalle* mõtte, sõna või heliga, laen emana rinnapiima, mida oma lapsele annan. Seega rinnapiimaga saan oma lapsele edasi anda kõike, mis armastav ema mõtte-tunde tasandil edastada sooviks. Ema kehas valmib lapse keha, ema ja isa vaimus kujuneb lapse vaimsus. Mõtteis ja vaimus saan tugevdada ning toetavalt kujundada lapse vaimsust ja terviklikkust (ellu suhtumine, arukus, mõttepuhtus, vaimsus, meeled, tundetasand, jne)! Imetav ema laeb rinnapiima kogu aeg, olenemata sellest, kas teadvustab seda või mitte. Seepärast on väga oluline võtta imetamiseks aega ja keskenduda, et see, mida rinnapiimaga edastan ei kaasaks negatiivseid emotsioone ja mõtteid. Jälgin oma mõtteid, et olla selles hetkes kohal. Alati, kui on mingi ärritav situatsioon või muremõtted, peaks enne imetama hakkamist ennast “mahalaadima” ja rahunema, et kõik negatiivne minust maha jääks.

*veekristallide muutumine mõtte mõjul dokumentaal Dr Masaru Emoto Hado Water Crystals

Rinnaga toitmisel tekkis mul selline mõttepilt, mida hiljem ise teadlikult uuesti kujustasin: rinnapiim on kui valgusnire – elujõu jõgi, mis voolas lapsesse toites last füüsiliselt, vaimselt ja hingeliselt. Valgus sisenes minu kroontšakrast (pealae kohalt) laskus südametšakrasse, sealt rinnapiima ja lapsesse. Usaldan, et selliselt saab rinnapiimaga edasi antud kõik, mida just sellel lapsel on vaja. Hingamine olgu sellel ajal väga ühtlaselt sügav ja rahulik.

Imetamine on väga mitmekülgne meeleline, tundeline ja hingeline kogemus nii lapsele kui ka emale.

Pööran tähelepanu rõivastele, eriti pluusile ja pesule, mida imetamise ajal kannan. Mida laps mustri ja värvuse juures mõtestab/tunnetab? Neutraalsus on alati hea, siis laps keskendub täielikult meie tegevusele. Laps tajub/kuulab mu südamelööke, hingamist, ümbritsevaid helisi, lõhnu (väldin parfüüme, tugeva aroomiga pesugeele). Väga hästi mõjub, kui imetamise jaoks on viisike, laulujupp või ka luuletus, millega laps harjub ning seda kuuldes häälestub meeldivale kogemusele (eriti kasulikuks osutub, kui nt. harjumatus keskkonnas/külas olles imetamiseks vaikset kohta ei ole – tuttav lauluke, ümin aitab lapsel keskenduda).  Hiljem, lapse vanemaks saamisel, saan sama laulu kasutada nt. lohutamiseks või unelauluks – alateadlikult tekib lapsel seos turvalise koha, hoolivuse, helluse ja kõige muu meeldivaga, mis imetamisel koges.

Imiku iga

Kui imikul esinevad gaasivalud, soovitan sooja vanni teha. Pole tarvis üleni vannitada, piisab, kui pepu ja pool kõhtu sooja vee alla jääb. Vesi võiks olla parajalt soe, et kui 5 minuti jooksul jahtub, on beebil endiselt soe, mitte jahe vesi. Enda ühe soojendatud käe võiks asetada kõhule ja seal kergelt ringikujuliselt masseerida (aitab ka lihtsalt peal hoidmisest). Vees hoida vähemalt 5 minutit, mille jooksul peaksid väljuma gaasid ja mõnel juhul ka väljaheide. Lapsele tuleks oma käte vahel leida mugav asend, kus ta saab täiesti lõõgastavalt poolpüstises asendis lesida.

Kui laps ei rahune, võib proovida laulda/panna mängima talle meeldiv lauluke. Vanema enda olemine peaks ka õhkama rahu ja lõõgastust, isegi, kui imiku kisa ajal tundub seda raske saavutada.

Kaitumine

Ebakindlus – jälgi enda ja elukaaslase (uuri, milline on lasteaia kasvataja, õpetaja) suhtlemisviisi: hääletoon, kuulamisoskus. Kas läbi omavahelise suhtluse tunneb laps, et ta on oluline ja tema roll teie elus on tähtis? Laps ei tohiks näha vanemaid vägivalda kasutamas mitte kellegi suhtes. Tülide ja ägedamate arutelude korral tuleks kindlasti ka lapsele selgitada, miks teineteisega harjumuspärasest teistmoodi suheldakse (nt. selgitus: lahenduse otsimine/ üksmeelele jõudmine vajab erinevate arvamuste väljendamist; asjade arutamine tekitab vahel tugevamaid tundeid, väljendusviisi, vmt. lapsele eakohaselt arusaadavate sõnadega)  Jälgida kõike, mis võib tekitada lapses turvatunde või enesemääratlemise probleemi.

Nüüd, olles selliselt asja üle mõelnud ja leidnud arvatava põhjuse, (nt. ebakindlus, turvatunde vajadus) mõtesta ja analüüsi iseennast! Tegelikult on see, mida märkad, sinus toimuva peegeldus. See, mille tunnistajaks oled, on midagi, mida pead enda sees lahendama. Tean, et seda on alguses väga raske reaalsena näha, võib tunduda tabu. Aga soovitan lihtsalt hakata jälgima: nt. märka, mis sind häirib ja siis küsi iseendalt, kas see on tegelikult ka minus endas varjatult olemas, mida pole teadvustanud?

Kõikide lapse käitumismurede puhul soovitan vaadata, lugeda ja uurida Dr. Shefali Tsabary materjale. (Viited leiad Kasulike linkide alt)

 

Toitumishäire: toit ei paku rahuldust – liigne suhkur, piimatooted. Vt ka teisi käitumishäireid.

Mõtiskle, mille vastu sa ise sisemiselt protesteerid? Kas sul on sisemiselt endal konflikt/erimeelsus oma toitumise või käitumisega?

Kõigi käitumisnähtude taga on alati emotsionaalne põhjus. Üks võimalikest on nt. armastuse energia puudujääk, kallista ja hoia enda lähedal, vastas. Päeval suuna energiat, jälgi teadlikult lapse mängu, tegelust. Kallista ja kujutle, et ümbritsed teda oma armastuse väljaga ning, et laps on kaitstud. Kindlasti pea meeles olla iseendaga kannatlik! See ei ole 1-2 päevaga täiesti lahendatav probleem. Näiteks võib taastust vajada lapse turvatunne. Võib-olla tuleb pilk enda sisse pöörata ja vaadata, mis on minus valesti, mida see olukord minus üles tõstab. Kõige suurem katsumus on see, et me ise jääks armastavasse ja keskendunud olekusse ka siis, kui laps nutab.

Jällegi, soovitan vaadata iseendasse ja võimaliku peegelduse põhjus kindlaks teha. Kas on sul endal millegi ees hirm, äng – oled end oma tõelisest armastuse olemusest illusoorselt eraldanud?

Kõikide lapse käitumismurede puhul soovitan vaadata, lugeda ja uurida Dr. Shefali Tsabary materjale. (Viited leiad Kasulike linkide alt)

Üks võimalikest põhjustest on märkamise vajadus, hirm – laps ei tule endasse kogutud emotsioonidega toime. Seda võib põhjustada vähene siiras huvi lapse tegemiste vastu. Tunne huvi, küsi, jälgi ta mängimist, rõõmusta ta tegemiste üle, ümbritse teda oma tähelepanuga (kasvõi eemalt, kui laps pole teadlik), näita üles siirast huvi. Kallista ja kujutle, et ümbritsed teda oma armastuse väljaga ning, et laps on kaitstud. Kiitmine ei ole tähelepanu pööramine!

Kindlasti pea meeles olla iseendaga kannatlik! Kõige suurem katsumus on see, et me ise jääks armastavasse ja keskendunud olekusse ka siis, kui laps nutab. Kõik, mis meie elus on, peegeldavad meile meid endid. Võiks esitada endale küsimuse: “Mis osa minust on tekitanud vajaduse sellisele väljendusele?” Alusta iseenda emotsioonide analüüsist ja pingete lahustamisega.

Kõikide lapse käitumismurede puhul soovitan vaadata, lugeda ja uurida Dr. Shefali Tsabary materjale. (Viited leiad Kasulike linkide alt)

Järjepidevust ja tahtejõudu!

Kasulikud lingid

Kokkuvõtvalt: viibige võimalikult palju paljaste jalataldadega kontaktis maaga, et säilitada tasakaalustatud väli ja sisemine maandatus.

Ülevaatlik artikkel eesti keeles siin.

Dr. Christy Weston annab hea ülevaate teemast 7 minutiga – video.

Dr. Stephen Sinatra video bioenergeetikast ja maandamise vajalikkusest. 30 min (video ingl. k)

Kaltsiumirikas toit

Artikkel

40aastane teismelise kehaga

Mees, kes oma eluviisiga on aeglustanud vananemisprotsessi omades teismelisega võrreldavat vormis keha.

Video siin.

Kui lapsel on igav - tegelust

See on väga paindlik ja loovust arendav mäng nii vanemale kui ka lapsele.

Lisaks saab selle mängu käigus õpetada viisakust, veidrates olukordades toimetulekut, abivalmidust, eneseväljendust, enesekaitset jpm.

Sobib mängimiseks peaaegu, et igal pool, kus vestelda saab: autosõidul, kodus, õues, rattasõidul, jne.

Tegemist on ikkagi mänguga ja suhtumine võiks olla ka mänguline. Mõnikord võib mõne teema arutamine olla hirmutav nii vanemale kui ka lapsele, seepärast on mängulise kerguse säilitamine oluline, et vajalikud asjad saaks edastatud, aga emotsionaalselt hirmu vmt lapsesse ega vanemasse endasse ei jääks.

Sobiv vanus: alates arutlemise tasemele jõudnud rääkimisoskusega lapsest.

Õpetus:

Vali sobiv eesmärk, millele mängus keskendutakse. Võib ka kõiki olukorra teemasi segamini kasutada, aga pigem soovitan alguses ühte teemat käsitlevaid küsimusi.

 • Viisakus
 • Veidrad olukorrad
 • Abivalmidus
 • Toimetulek
 • Esmaabi
 • (teiepoolsed ideed täiendamiseks?)

Küsimist võib alustada umbes nii:

“Mis teed siis, kui oled poes ning kogemata tagurdad ajutiselt üles seatud riiuli otsa ja see ümber kukub?”

Veendu, et laps saaks läbi mõelda kõik detailid: kelle poole pöördub; kuidas ja mida täpselt ütleb; kui miskit katki läheks, mis siis? jne.

“Mis sa täpselt ütled, kui keegi astub sulle poes ligi ja ulatab su kinda, mis hetk tagasi oli sul märkamatult maha kukkunud?”

“Mis teed, kui tuled koju ja maja uks on lukus, võtit pole ja meie oma telefonidele ei vasta?”

“Mis teed, kui rongis, kus on palju rahvast astub keegi su jalale ja sul on väga valus. See inimene märkab, et sa “ai” ütlesid, aga ta käskis sul endal kaugemale minna. Kuidas lahendad selle olukorra nii, et sa pärast tunneksid ennast hästi ja tead, et ka teine inimene ei tunne pahameelt?”

“Mis teed, kui avastad, et oled väljunud bussis/rongis üks peatus varem/hiljem?”

“Mis teed, kui oled kodust kaugel, oma telefoni maha unustanud, aga sul on kindlasti vaja meile helistada?”

Jälgi, kelle poole ta pöörduks, kuidas sõnastab lauseid, küsimusi jne.

“Mis teed siis, kui jalutad pargis ja näed haavatud looma?”

“Mis teed siis, kui jalutad tänaval ja näed endast väiksemat last üksinda lahinal nutmas?” 

Alati lase lapsel täielikult väljendada tema versioon vastusest, ilma vahele segamata või imelikke nägusi – enda hinnangut välja näitamata. Kui on miskit vaja korrigeerida, siis võid suunata: “Võib-olla sobiks ka sellist lahendust kasutada, mis arvad? Või tuleb sul mingi veel parem mõte?”

Küsimusi võib suunata ka hoopis teistsuguse eesmärgiga mõtlemisvõime arendamiseks:

“Kui sa näed imeilusat päikeseloojangut, kuidas sa selle eest loodust tänaksid?”

“Kui sa tahaksid oksal oleva linnu tähelepanu saada, kuidas sa seda hääletult teha saaksid?”

“Kui vaatad õues jalutavat kassi ja tahaksid teda paitada, kuidas seda toast väljumata teha saaksid?”

Sellised küsimused suunavad last loovalt väljamõtlema visualiseerimisvõimete tagamaid, millede üle mõtisklemine ka lapsevanemele suuresti kasuks tuleb.

Meile pealtnäha igavad tegevused pakuvad tihti lapsele palju huvi ja kasvatavad järjepidevust harjutamaks liigutusi, mis esialgu ei õnnestu või tunduvad rasked.

Majapidamis- või WC-paberi rullist

 • võta tühi rull;
 • leia püsiv koht seinal, kapi/sektsiooni külg või kapiukse sisekülge (mida laps võib ja saab ise lahti teha);
 • vali loovalt kinnitamise viis (nt kahepoolne teip, liim, kapi uksele saab ka nööriga kinnitada);
 • anna lapsele kätte väikesemõõduline pall (vilditud pallike, ping-pong pall, või paberist kortsutatud kera).

Kui pall veereb raskesti ligipääsetavasse kohtadesse, siis võib rulli asukoha alla asetada nt kausi.

Rätik nagisse

 • leia kleebitavale nagile mängunurka/mänguasjadekapi ukse sisekülge koht;
 • anna lapsele paraja suurusega rätik/lapike, millel on aas;
 • näita lapsele ette, kuidas riputad rätiku nagi otsa ning harjutamine võib alata;

Pesu kuivama

 • vea parajal kõrgusel nöör kuhugi mängunurka või lapsele tegeluseks sobivasse kohta;
 • veendu, et nööri tõmmates, midagi ümber ei kukuks;
 • leia taskurätikud, väiksemad riideesemed, mida laps saab nöörile asetamiseks kasutada;
 • võib lisada ka kausi pesulõksudega (olenevalt vanusest, kui laps tuleb juba toime või oskab harjutada)

Vean järgi ja kolistan

Lastele ikka meeldib erinevaid hääli ja helisi kuulata ning veel rohkem hoopis ise neid tekitada.

 • võta pehme nöör (nt. paksem lõng);
 • tee aas mugavamaks kinnihoidmiseks;
 • leia erinevaid asju, mida saab siduda nööri külge ning mis teeksid enda järel lohistades huvitavat kolinat või häält; peaasi, et esemed oleks purunemiskindlad. Nt. mõni ratastel mänguasi, peotäis kastaneid kaanega topsis, üllatusmuna, millesse on peidetud väikesed kivikesed, väike riidekotike, milles on 5-6 väikest lusikat.

Minu pisitütar jalutas väga uhkelt mööda tuba kolistades erinevaid asju enda järgi. Ja see mäng kestis tunduvalt kauem, kui ma arvata oskasin. See mäng pakkus huvi ka järgmistel päevadel.

Tegelusraamat

Veel üks tore tegelus, mis kestab aastaid. Nõuab pikemat ettevalmistamist ja nobedaid näppe 🙂

Synnitus

Kõhu ja emaka taastumiseks soovitan kasutada hiirekõrva tinktuuri. Mina olen 3 lapsega iga kord kasutanud sünnitusjärgselt kõhule määrimiseks hiirekõrva tinktuuri (kiirendab emaka kokkutõmbumist, vähenda verejooksu). Nüüdseks 4nda raseduse ajal mainis ämmakas, et emakas on eelmiste rasedustega nii ilusti kokkutõmmanud, et mis ma küll kasutanud olen – kõht olevat 4-nda rasedusega sama väike nagu mõnel esmarasedal, kuigi lapse mõõdud normis. Ütles, et järelikult emakas ei ole eelnevalt väljaveninuks jäänud.

Hiirekõrva tinktuuri soovitus pärineb ikka oma tublilt emalt (5 last sünnitanud).

Saadavuse kohta ei oska nõu anda, ehk on ka apteegis. Ma olen igal korral endale ise aegsasti ette valmistanud. (lisainfot taime kohta vt. ka SIIT)

Valmistamine

Korjamisel alati jälgida, et näoga päikese suunas ja keskpäeval (taimede väekus kõige suurem). Mõtteid hoolega jälgida, et korjamisel oleks helged mõtted ja tekiks ühendus taimega. Võib ka mõtiskleda sellele, kuidas tinktuuri kasutama hakatakse ja kuidas see imeliselt aitab soovitud eesmärki saavutada. Tänulikkus Emakesele Maale ja taimedele!

 1. Tumedaklaasiline pudel täita kaelani väiksemaks lõigatud ravimtaime osadega (korjatakse kogu taime vars, õis ja väikesed lehed).
 2. Kallata peale vähemalt 40% kangusega kvaliteetne teraviljaviin; pudeli täitumiseni.
 3. Seejärel lasta seista 10-14 päeva soojemas kohas (nt. akna laual päikese käes /pliidi lähedal).
 4. Loksutada mõni kord päeva jooksul.
 5. Peal 10-14 päeva möödumist tinktuur kurnata ja pudel saadud tinktuuriga hästi sulgeda.

Hoiustada külmkapis.

Kasutamine

Määrida tuleb peopesadega alt liigutustega üles naba poole tõmmates (nagu tõmbaksid emakat tagasi “paika”/ülespoole), samal ajal toetavad ja tänulikud mõtted oma kehale, emakale ja kõigele, mis kehas emadusega seondub.

Lisaks seestpidiselt toetab kortslehe tee joomine (3-4 tassi päevas).

 

Tervis

Põletuse korral on imeline abivahend MESI – veendu, et nahk pole katki, määrida kiirelt peale mett – hämmastavalt hästi võtab ära valu. Minul Luna pani käe kuuma ahjuukse peale ja peopesale tulid päris suured villid. Kõige hullem on loomulikult see, kui ei saa last tema valus aidata. Õnneks õde soovitas mett, mis aitas imehästi ja võttis lapsel kohe valu ära.

 

Enne, kui leppida diagnoosiga, soovitan otsida rohkem infot kas internetist või erinevatest raamatutest. Lihtsalt tutvuda eirnevate vaatenurkadega, mis käivad autismi põhjuse ja ravi kohta.

Mõned videod antud teemas silmaringi avardamiseks:

Kerri Rivera – Healing the Symptoms Known as Autism

Dr. Andreas Kalcker – Successful Treatment of Autism

Intervjuu samal teemal Kerri Riveraga

 • Veega segatud kurkumit pipetiga ninna: kurkum (maitseaineletist), sega pulber kergelt sooja veega ja segu on valmis ninna panemiseks. Hea oleks peale igat nuuskamist protseduuri korrata. Tee lahjem segu ja veendu, et see sobib sulle.
 • Soojenda põskkoopaid kahe keedetud munaga. Pane kuumad keedetud munad riidelappidesse/taskurätisse, hoia põskkoobaste kohal kuni jahtumiseni. Kui riidelapid on mitmekordselt, saab muna jahtumisel riidekihte vähendada seni kuni saad soojendada palja munaga. On arvamus, et soojendada võib ainult siis, kui on oht põletiku tekkeks, aga mitte siis kui juba on põletik. Kindlasti ei tohi peale soojendamist minna külma õhu/tuule kätte või üldse õue.
 • Nohu ja põskkoopapõletiku korral on hea laubale, ninale ja põskkoobastele valmistada kuumad soolamähised, lisaks loputada suud ja ninaõõnt soolalahusega, milleks võtta klaasitäie vee kohata 1,5 tl soola. Parem oleks kasutada Himaalaja või meresoola. Miks looduslikud soolad? Võid pikemalt lugeda siit.

 

 

Kõige paremini toimib siit lingilt leitav küüslaugu kasutamise meetod – kõrvapõletiku raviks.

Lisaks soovitan juba lapse imikueas jälgida, et ei hoitaks kõrvu kogu aeg paksude mütside all või teisiti sisse mähituna, nii et need muutuvad higiseks. Nii saabki kergemgi tuul tekitada kõrvpõletiku. Kõrvad peavad saama hingata ja harjuma keskkonna ja kliimaga juba varakult. Lapsevanemana ei võta ma endasse hirmu, et kõrvapõletik on kerge tulema. “Kõrvad peavad soojas olema!” – seda kuuled juba väikesest peale oma vanavanematelt, aga kui sa sünniksid, nii et keegi ei ütleks sulle seda, kas siis oleksid su kõrvad pidevalt põletikus? Ma usun, et mitte. Ma loon ja valin enda uskumused ise!

Sooda-vee segu – määri sooda ja vee segu nahale. Kui kuivanud, võid maha pühkida ja otseselt kohene pesemine vajalik ei ole. Ideaalis  määrda segu kehale 6-8h enne dušši alla minekut. Nahk jääb pehme. Väga lühikese ajaga puhastab naha näsadest. (Soodaga on saadud paremad tulemused, kui õunasiidriäädikaga!)

Savi – looduslikult puhast savi, segada väikese koguse veega ja saadud segu kanda sünnimärgile. Koida kuivamiseni või seni kuni savi ise maha pudeneb.

Kuna sünnimärke ja teisi nahal tekkivaid moodustusi on mitmeid liiki, tasuks nahaarsti käest ikka küsida, mis ta sellisest protseduurist just Teie olukorrast lähtuvalt arvab.

Smecta – aitab kiiresti taastada seedetrakti normaaltalitust ja sellest tulenevalt säästab last vaevast ning dehüdratsiooni ohust. Biolatte tooted!

Niisuta saialille tinktuuriga vähemalt 2x päevas (nt. hommikul ja õhtul) – kui konnasilm muutub mustaks, tee magneesiumi jalavanne ning konnasilm eemaldub mõne päevaga.

1)Isevalmistatud köharohi – mett, peotäis kuusekasve (võivad olla sügavkülmutatud), astelpajumarju, poole pöidla suurust riivitud ingverit, natuke tüümiani – mikserda kõik koostisosad;

2) sinepiplaastrid;

3) sooda-aur;

4) islandi sambliku tee (võiks ennetavalt tarbida või kohe, kui külmetuse kahtlus);

Hõõru käte vahel värskelt korjatud noori (mida noorem, seda mahlasem) raudrohu lehti seni, kuni lehemahl eritub. Lisa peopesale natuke, kas loodusest puhast vett või kraanivett ning kanna vedeliku segu näonahale. Ei ole vajalik kõiki lehe pisiosi välja nokkida, las jäävad näonahale, kui ennast ei häiri. Pärast kuivamist pühid kätega üle näo ja leheosakesed pudenevad maha. Talve perioodiks võib värskelt korjatud raudrohulehed panna sügavkülma hoiule, et protseduuri saaks aastaringselt teha. Samuti mõjub hästi, kui kuivatatud raudrohust tehtud teega nägu niisutada.

Jonnakate vistrikele (mädapaisetele) soovitan kindlasti katsetada ööseks banaanikoorest sobiva tükikese (pehmem pool vastu nahka) peale panemist – teeb imesi. Banaanikoorel on väljaimev omadus, nt. kui naha all olevat pindu ei ole võimali kätte saada, võiks sellele kohale plaasterdada banaanikoore.

Näonaha koorimiseks kasutan looduslikku savi, mille ise oma vanemate maakodu jõepõhjast kaevan. Toimib supper hästi!

Vispis, Nozoli (Soomest), Mumio (nina juurele määrida, põskoopa põletiku ohu korral põskkoopa kohtadele ka),  Biolatte Boulardii (kapslid – kapsel lahti ja väike kogus ninna raputada/tõmmata).

Koduselt saab valmistada nohu raviks vedeliku kurkumist: osta kurkumi (maitseaine letist), lisa kergelt soojale veele kurkumi pulbrit ja pane pipetiga ninna. Korda peale igat nuuskamist. See aitab ka põskkoopapõletiku leevendamiseks (kurkumil on tugevalt põletikuvastane omadus). Tee esialgu lahjem segu ning katseta sobivust.

Algselt võiks proovida enamjaolt taimse päritoluga toiduaineid tarbida. Aluseline toitumine – kasvõi mingi periood, et näha tulemusi ja leevendada sümptomeid. Täpsema põhjuse saab selgitada konkreetse juhtumi alusel, faktid, pildid, jne.

Soovid meie tegemistega sammu pidada?

Ole kaaslaseks sellel retkel ja saa osa meie uusimatest juttudest ja artiklitest!

Liitu meie uudiskirjaga!

Meie spämmi ei saada - mitte kunagi! ;)

Bitnami